Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  BİR BAHÇE DÜŞÜ(ALİ ÇOLAK)

  Paylaş

  901060038

  Mesaj Sayısı : 8
  Kayıt tarihi : 23/10/09

  BİR BAHÇE DÜŞÜ(ALİ ÇOLAK)

  Mesaj  901060038 Bir Çarş. Haz. 02, 2010 10:18 am

  Kitabın Adı:Bir Bahçe Düşü
  Yazarın Adı:Ali Çolak
  Yayın Yeri ve Yayıncı:İstanbul-Ötüken
  Yayımlanma Tarihi:2007
  Kaçıncı Baskı Olduğu:2. Basım
  Sayfa Sayısı:176
  Fiyatı:9 TL
  ISBN:978-975-437-502-2

  Ali Çolak gazeteci ve yazardır.1965'te Nazilli'de doğmuştur.Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun olmuştur.1989'da Mart ayında arkadaşlarıyla birlikte edebiyat dergisi Kırkikindi'yi çıkarmıştır.12 yıl öğretmenlik ve yöneticilik yapmıştır.
  Yazar çeşitli edebiyat dergilerinde denemeler yazmıştır.1992'de Zaman gazetesinde köşe yazarlığına başlamıştır.Deneme türünde eserler veren ve çeşitli yayınevlerinden çıkmış on kitabı olan Ali Çolak 1996 yılında "Günlük Güneşlik Şarkılar" adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliğİ(TYB) tarafından "Yılın Deneme Yazarı" ödülünü almıştır.Yazar haftada bir yazdığı köşe yazılarının yanısıra 2001 yılından bu yana Zaman'ın kültür-sanat sayfası editörlüğünü yürütüyor.
  Ali Çolak tarafından kaleme alınan "Bir Bahçe Düşü" adlı eserdeki denemelerin çoğu günlük köşe yazıları olarak kaleme alınmıştır.Yazar gazete yazılarında tutarlı bir bütün oluşturabilen denemeler toplamı meydana getirmeyi başarmış ve daha sonra bu denemeleri "Bir Bahçe Düşü" adlı kitapta toplamıştır.
  Kitap iki bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümün adı Bir Bahçe Düşü, ikinci bölümün adı Dilsizlik Korkusu'dur.Birinci bölüm 28 alt başlıktan oluşmaktadır.Yazar bu bölümde düşünü kurduğu bahçenin yanısıra sonbahar, yaz, aşk, tatil gibi birçok konuya değinmiştir.İkinci bölüm 28 alt başılktan oluşmaktadır.Yazar bu bölümde ise günümüz edebiyatını ve sorunlarını anlatmıştır.
  Kitap birinci kişi ağzından yazılmıştır.Yazar kitabı anlatırken sade, akıcı bir dil kullanmıştır.İçten ve samimi bir anlatımı vardır ve bu sayede okuyucuyu etkilemeyi başarmıştır.
  Yazar ele aldığı kimi konularda denemeyi sohbete yaklaştırmış, kimi konularda öyküye yaklaştırmıştır.Ancak çoğu konuyu öykü tarzına yakın bir şekilde ele almıştır.Yazar asıl amacının Salah Birsel gibi insanlara bir seyleri sevdirmek olduğunu söylemiştir.İnsana bir şeyi sevdirmeyen deneme neye yarar ki, demiştir.
  Ali Çolak kitaba adını verdiği denemede "Bahçe nedir ki zaten bir kaçış ve sığınma yeridir." diyordu.Kitabıyla okuyucuyu da o sığınağa çağırıyor.Yazar kitapta tüm kirlerden arınan bir bahçeden söz ediyor.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 7:05 pm