Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  kitap eleştirisi

  Paylaş

  901060041

  Mesaj Sayısı : 8
  Kayıt tarihi : 21/12/09

  kitap eleştirisi

  Mesaj  901060041 Bir C.tesi Haz. 05, 2010 11:32 am

  KİTABIN İSMİ: Felsefe, tarih, edebiyat.
  YAZARI: İzzet TANJU
  YAYINEVİ-YAYINLANMA TARİHİ: Ötüken Neşriyat/2008, 1. BASKI
  YAYIN YERİ: İSTANBUL
  SAYFA SAYISI: 157
  FİYATI: 6,50 TL
  İSBN: 978-975-437-682-1
  Hiç düşündünüz mü? Düşüne düşüne düşünceleriniz içinde boğulduğunuz bir zamanınız hiç olmadı mı? Böyle bir şey hayatınızda hiç başınıza gelmediyse bu kitap tam size göre diyorum. İddaa ediyorum artık çok düşünen biri olacaksınız.
  Önce bu kitabı yazan önemli şahsiyeti bir tanıyalım.
  Daha çok çevirileriyle tanıdığımız yazarımız 1933 yılında İstanbul’da doğmuştur. İstanbul üniversitesi hukuk fakültesi mezunudur. Yazı hayatımıza 1968 yılında Raymon Aron’dan yaptığı çeviriyle girer. Hayatta iken Cemil Meriç’in 32 yıl yanında bulunarak onun yazılarından feyiz almıştır. Tercüme etiği çevirileri dilimizde yeniden yazılır. Kendi deyimiyle biyografisi eserleridir. Hayatı okumak ve yazmak üzerine kurulu bir yazarımızdır. Yazar halen yaşamakta olup hazırlamakta olduğu kitaplarla ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.
  Yayınlanmış eserleri:
  Batı karşısında milli düşünce, Dostoyevski, tarih üzerine düşünceler, Cengiz han’ın dediği…
  Biraz da bu önemli kitabı tanıyalım.

  Kitabın amacı:
  Düşünerek dünyayı dolaşmak, konudan konuya geçmek i,ster misiniz? Amerika’dan Japonya’ya Rusya’dan halifeler diyarına, eski yunandan orta çağa, Arap romanından İslam-Hıristiyan uygarlığına. İslam kültüründe çöküş sorunlarının görüşülüp tartışıldığı toplantılar ilginizi çeker mi?
  Buyurun, geziye katılın. Her yerde kendi evinizdesiniz. Çünkü arı duru Türkçe bir dünya dilidir. Tüm uygarlıkları taşır, dile getirir. İyi yolculuklar…
  Kitabın içeriği:
  Kitap üç ana bölümden, 34 yardımcı bölümden oluşmaktadır. Ana bölümler; felsefe, tarih, edebiyattır. Felsefe bölümünde Aristo'yu eflatunu felsefenin doğusunda tutun da batısındaki felsefi sorunlara kısa bir değinilmiş. Tarih bölümünde Japon tarih yazıcılığının eskiden nasıl olduğunun şimdi nasıl yapıldığını anlatmış yazar. Bu bölümde bir de İslam-Hıristiyan uygarlığının geçmişteki etkileşimlerinden ve gelecekteki durumlarından bahsedilmiş. Bu durumlara değinilirken günümüzde tartışma konusu olan dinler arası diyaloga da değinilmiş. Edebiyat bölümünde ise Rus edebiyatının ileri görüşlülüğünden, Arap edebiyatının klasik ve gelişmekte olan yeni anlayışından, fars edebiyatının da gelişmekte olan yapısından söz edilmiştir. Bu kitapta yer alan yardımcı edebiyat bölümlerine tartışmalar ve sonuna sonuç bölümleri eklenerek düşünceler zenginleştirilmiştir.
  Kitabın üslubu:
  Yazar eserinde alaycı ve iğneleyici üslubunun yanında ciddi bir üslupla da yazmıştır. Örneğin; “elin gavuru, cihangirane bir filozof çıkarıyor bir bilginden. Biz ise, bizimkileri hamam böceklerine çeviriyoruz. Hamamlarımızın dünyadaki ününü artırmak için mi dersiniz?”. Düşüncelerini açıklarken ismini fazla bilmediğimiz yerli ve yabancı yazarlardan alıntılara fazla yer vermiştir. Örneğin: “Edward el-harrat, Henry curiel, olivier mongin, Muhammet talbi, Basralı el-cahiz ”. Yazarın kitabında tarihler de çok fazla yer tutar. Bu alıntıların ve tarihlerin fazla kullanılması hem kitabı biraz anlaşılmaz kılmış hem de kitaba denemeden çok bilimsel bir hava katmıştır. Eğer okuyucular yazının başında değindiğim gibi düşünmek isterlerse kitabı tavsiye ediyorum.
  Saygılarımla.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:36 pm