Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  Periyi Uyandırmak - Ali ÇOLAK (Emine ARACI)

  Paylaş

  0901030002-ea

  Mesaj Sayısı : 6
  Kayıt tarihi : 19/10/09

  Periyi Uyandırmak - Ali ÇOLAK (Emine ARACI)

  Mesaj  0901030002-ea Bir Cuma Haz. 11, 2010 1:19 pm

  Kitabın Adı : Periyi Uyandırmak
  Yazarın Adı : Ali ÇOLAK
  Yayın Yeri : Ankara - Ötüken Neşriyat A.Ş.
  Yayın Yılı :2002
  Baskı : 2.baskı
  Sayfa Sayısı : 127 sayfa
  Fiyatı : 9 TL
  ISBN :975-437-351-5
  Yazarın Hayatı : 1965’te Nazilli’de doğdu. Toygar ilkokulu’nu ve Nazilli endüstri meslek lisesini bitirdi. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi’nde başladığı yüksek öğrenimini ikinci sınıfta bıraktı. Daha sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Buca Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve 19882de buradan mezun oldu. Bir süre bir yayın evinde çalıştı. 1989!un mart ayında arkadaşlarıyla birlikte edebiyat dergisi Kırkikindi’yi çıkardı(3sayı). Daha sonra Milli Eğitim Bakanlığı’na geçerek Mardin’in Savur ilçesinde göreve başladı. Burada yarım dönem çalıştıktan sonra istifa etti ve İstanbul’da bir özel eğitim kurumunda öğretmenliğe başladı. 12 burada öğretmenlik ve yöneticilik yaptı.
  1989’da, Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeni Türk Edebiyatı Bölümü’nde başladığı yüksek lisans çalışmasını, tezini tamamlamadan bıraktı. Çeşitli edebiyat dergilerinde denemeler yazdı. 1992’DE Zaman gazetesinde köşe yazarlığına başladı. Deneme türünde eserler veren çeşitli yayın evlerinde çıkmış 10 kitabı bulunan Ali ÇOLAK, 1996 yılında ‘’Günlük Güneşlik Şarkılar’’ adlı kitabıyla Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) ‘’Yılın Deneme Yazarı’’ ödülünü aldı.Ali ÇOLAK haftada bir yazdığı köşe yazılarının yanı sıra 2001 yılından bu yana Zaman’ın kültür-sanat sayfası editörlüğünü yürütüyor.

  AMAÇ:
  Kitap yazarın gazete köşesinde yazdığı denemelerden oluşmaktadır. Yazar genellikle yazar olmak , yazma yeteneğini kullanabilmek , okuyucu olmak ile ilgili denemelerine yer vermiştir. Edebi konulara eski önemin verilmediğinden yakınıp bu değerin yeniden kazandırılmasını amaçlamıştır. Örneğin yazar kitabın ilk bölümünde eski hitap cümlelerinin ( efendim , haşmetlim gibi ) kullanılmadığından yakınmış ve kelimelerin kullanılış şeklini yazar ve şairlerin mektuplarından örneklerle göz önüne sermiştir.

  İÇERİK :
  Kitap deneme türünde yazılmış ve bölümlere ayrılmamıştır. Kitapta yazarın kendisine ait olmadığını belirttiği giriş bölümüyle birlikte toplam 31 tane deneme bulunmaktadır ve her deneme yaklaşık 3-5 sayfa aralığında yazılmıştır.Yazar kitapta birbiriyle uyumlu denemeleri toplamış kitapta anlatmak istediğini daha iyi anlatmış ve konu bütünlüğünü sağlamıştır.
  Kitabın içeriği yazarın anlatmaya çalıştıkları bakımından güçlü fakat anlatımı bakımından zayıftır. Yazar bazen konuyu açıklamaya çalışırken okuyucuyu sıkacak kadar uzatmıştır.Yazarın hedef kitlesi halktır ve kitabı hedef kitlenin beklentilerine uygun şekilde yazmıştır.

  DİL VE ÜSLUP :
  Kitap hedef kitleye uygun olarak fazla gereksiz kelime kullanılmadan yazılmıştır.Dili sade , akıcı ve doğaldır. Yazar olabildiğince anlaşılır yazmaya özen göstermiştir.

  DEĞERLENDİRME :
  Kitabın alana en önemli katkısı unuttuğumuz edebi değerleri hatırlatıp yeniden kazandırma çabasında olmasıdır. Yazar verdiği örneklerle yazdığı konuya kalıcılık kazandırmıştır.

  Genel olarak kitap yazarın diğer kitaplarına istinaden daha edebi konular üzerine yazılmıştır.Yazar hepimizin unuttuğu değerleri gün yüzüne çıkararak hatırlatmıştır.Yazar eserinde genel olarak okuyucunun anlayabileceği bir dil kullanmış ve anlattığı olayları hayatla bağdaştırmış. Kısaca okuyucunu okuması için gereken her şeyin kitabında olması için özen göstermiş. Ama bazen amacına uygun olarak kullandığı sadeliği bir kenara bırakıp osmanlıca kelimelerin fazla kullanıldığı denemeler de yazmıştır ki bu durum okuyucunun kitaptan sıkılmasına neden olmuştur.
  Kitabı herkese önerir ve kısa bir okuyucu önerisi eklemek isterim. "Kitaptan sıkılsanız da onu bırakmayın çünkü sıkıcı denemelerin devamındaki denemeler daha iyi geliyor."

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:50 pm