Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  YOL TÜRKÜLERİ-AHMET TURAN ALKAN-MERAL AKTAŞ

  Paylaş

  0901030020

  Mesaj Sayısı : 5
  Kayıt tarihi : 14/10/09

  YOL TÜRKÜLERİ-AHMET TURAN ALKAN-MERAL AKTAŞ

  Mesaj  0901030020 Bir Cuma Haz. 11, 2010 1:51 pm

  Kitabın adı:Yol Türküleri

  Yazar:Ahmet Turan Alkan

  Yayıncı:Ötüken

  Sayfa sayısı:387

  Fiyatı:15.00 TL

  Türü:Deneme

  Yazar hakkında bilgi:Ahmet Turan Alkan:
  Ahmet Turan Alkan, 1954 yılında Sivas’ta doğdu; İlk, orta ve lise eğitimi bu şehirde tamamladıktan sonra 1972 yılında A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi’ne girdi; bu fakültenin Siyaset ve İdare bölümünden 1977 yılında mezun oldu.

  İlk köşe yazısını 1974 yılında, Sivas’ta çıkan mahalli Anadolu gazetesi’nde yayınladı. Sivas Ülkü Ocakları Derneği tarafından dört sayı yayınlanan “Pusat” isimli “bülten-dergi”ye emeği geçti; 1976-77 tarihleri arasında “Fedai” adlı haftalık dergiyi yönetti ve yayınladı.O yıllarda öğrenci olaylarının yoğunluğu sebebiyle fakülteye devamda zorluklarla karşılaşınca Sivas’ta yeniden yayınlanmaya başlayan “Hadiselerle Hakikat” gazetesi’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaya başladı; bu gazetede, sadece yazı işlerinde değil, bir gazetenin ve matbaanın gerektirdiği hemen her işte bilfiil tecrübe edindi. 1978 Yılında Ankara’da yayınlanan Hasret ve Genç Arkadaş dergilerine kısa süre katkıda bulundu.

  Mezun olduktan sonra Sivas’a dönen yazar, Hakikat gazetesinde kadrolu fikir işçisi olarak iki yıl kadar çalıştıktan sonra 1980’de askerlik hizmeti için Tatvan’a gitti. 1982 başında askerliğini tamamlayarak Sivas’ta bir muhasebe bürosunda üç yıl çalıştıktan sonra 1985 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’ne göreve başladı. Yüksek Lisans ve Doktorası’nın tamamlayarak İİBF Kamu Yönetimi bölümünee öğretim üyesi atandı.

  1989 Yılında düzenli olarak başladığı yazarlık hayatı süresince muhtelif gazete ve dergilerde denemeleri yayınlandı; 19 basılı eseri bulunan yazar, halen Zaman Gazetesi’nde ve Aksiyon dergisinde yazı hayatına devam ediyor.

  2008 yılında Cumhuriyet Üniversitesi’nden emekli olarak akademik kariyerini noktalayan Ahmet Turan Alkan, aynı yıl İstanbul Üsküdar semtine taşındı.

  Kitap tanıtımı:

  Amaç:'Yolculuk,her adımda görüş açısının değiştiği serüvendir;yeni şeyler,yeni görüntüler,yeni hadiseler,yeni insanlar geçer yolcunun göz penceresinden .Dikkat değişir;türkülerde aynı kalmaz.Aynı türküyü ikinci kere tekrarlarken bile yeni bir türkü olur.'diye yazmış yazarımız.
  Bu da yazarın göz penceresinden olayları yorumlamış olup bize aktarmak olduğunu görüyoruz.

  İçerik:Kitap 3 bölümden oluşuyor,1. bölümde 22 deneme;2.bölümde 13 deneme;3. bölümünde ise 15 denemesi vardır.

  Dil ve üslup:Türkçeyi iyi bildiğini ve iyi kullandığı denemedeki yazılarından anlıyoruz.Ancak bilmediğim birçok kelime ile karşılaştım.Bu da kitabın akışını bıraz yavaşlattı.

  Değerlendirme:Kelime bilgimi artırdığını söyleyebilirim.Birçok konuda görüşlerini yazmış olması hem beni bazı konulardan haberdar etdi hem de konular üzerinde düşünmemi sağladı.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:34 pm