Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  GURBET DEDİĞİN-AYŞE GÖKTÜRK TUNCEROĞLU-SEDA KILINÇ

  Paylaş

  0901060049

  Mesaj Sayısı : 4
  Kayıt tarihi : 18/10/09

  GURBET DEDİĞİN-AYŞE GÖKTÜRK TUNCEROĞLU-SEDA KILINÇ

  Mesaj  0901060049 Bir Cuma Haz. 11, 2010 3:57 pm

  KİTABIN ADI: GURBET DEDİĞİN
  YAZARIN ADI:AYŞE GÖKTÜRK TUNCEROĞLU
  YAYIN YERİ VE YAYINCI:İSTANBUL-ÖTÜKEN NEŞRİYAT
  TATIN TARİHİ:2008
  SAYFA SAYISI:192
  FİYATI: 11 LİRA
  ISBN:978-975-437-704-0
  KİTABIN AMACI:
  Yazar gurbette yaşamaktadır.Bu yüzden sanki gurbetle ilgili bir şarkı,türkü ya da herhangi bir mısrada içine bir sızı düşmüş gibi bir yerlere not almış.Sonrada içine birikenleri bir an önce kaleme almak istermişcesine kah coşkulu kah hüzünlü bir kitap ortaya çıkmıştır.
  KİTABIN İÇERİĞİ:
  Kitap denemelerden oluşmaktadır.Her denemede yazar gurbeti farklı şekillerde tanımlamaya çalışmıştır.
  Hatta bir bölümünde gurbeti şu şekilde tanımlamaktadır.'Hani kolunuzu bacağınızı bir tarafa çarparsınız da çürür morarır...Bir kaç gün sonra o morluğa bastırdığınızda bir sızı duyarsınız.Tatlı bir sızıdır o.Tekrar tekrar bastırırsınız.İşte gurbet öyle bir sızıdır.'
  Yazar gurbette ne gibi şeylerle karşılaştığını ilk zamanlarda çok zorlandığını anlatmıştır.Daha sonra alıştığını bu alışkanlıkların bile ona çok üzüntü verdiğini belirtmektedir...
  Yazar Türkiye'yi ve Türk'leri fütursuzca eleştirenler kızmaktadır.Vatandan ayrı kalanın vatanının kıymetini bilmeyeceğini savunmuştur.
  DİL VE ÜSLUB:
  Yazarın dili oldukça yalın anlaşılırdır.Sakin ve ettkileyici bir üslubu vardır.Sanki okurla konuşurmuşcasına bir samimiyet vardır. Yer yer nasihat vermekte yer yer iç dökmektedir.Dil ve üslub olarak başarılı bir eserdir.
  DEĞERLENDİRME:
  Kitabı okuyan biri eğer gurbetteyse kendinden çok şeyler bulur.Eser gerçekten kalitelidir.Yaptığı alıntılar esere ayrı bir tat katmıştır.Bir solukta okunabilinecek bir eser.Emeğine sağlık.
  YAZARIN HAYATI:
  Yazar İzmir'in Ödemiş ilçesinde doğmuştur.İstanbul üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmuştur.Çeşitli okullarda edebiyat öğretmenliği ve okutmanlık yapmıştır.
  1984 yılından beri ABD'de yaşıyor. Türkiye Gazetesinde 1991 yılından beri eserleri yayınlanmaktadır..Çeşitli çevirileri vardır.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:05 pm