Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

ÜÇ NOKTANIN SÖYLEDİĞİ-AHMET TURAN ALKAN-HAYRİYE ALBAYRAK

00901110060

ÜÇ NOKTANIN SÖYLEDİĞİ-AHMET TURAN ALKAN-HAYRİYE ALBAYRAK Empty ÜÇ NOKTANIN SÖYLEDİĞİ-AHMET TURAN ALKAN-HAYRİYE ALBAYRAK

Mesaj  00901110060 Paz Haz. 13, 2010 12:22 pm

Kitabın Adı: Üç Noktanın Söylediği
    Yazarın Adı: Ahmet Turan Alkan
    Yayın Yeri: Ötüken
    Yayımlanma Tarihi: 2008
    Baskı Sayısı: 9
    Sayfa Sayısı: 260
    Fiyatı:13 YTL
    ISBN: 978–975–437–187–1
    Tür: Edebiyat-Deneme

Yazar Hakkında: Ahmet Turan Alkan 1954’te Sivas’ta doğmuştur. Yazar 1972 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesine başlamış ve siyaset ve idare bölümü mezunu olmuştur. İlk köşe yazısı 1974’te Sivas Mahalli Anadolu gazetesinde yayımlanmış. 1976–1977 yıllarında Fedai dergisini yönetmiş.1985’te Cumhuriyet Üniversitesinde görev yapmış. 19 basılı eseri bulunmaktadır. Yazarın Zaman gazetesinde ve Aksiyon dergisinde yazıları yayımlanmaya devam etmektedir.

Amaç: Bu kitap anadilimiz, yazarın ifadesiyle sevgilimiz olan Türkçenin güzelliğini anlatmak için derlenmiştir. Yazar kitabını bir kucak vahşi kır çiçeği olarak ifade etmektedir.

İçerik: Kitap son altı sene içinde muhtelif vesilelerle okuyucu önüne çıkmış denemelerden oluşmaktır. Okumada rahatlık sağlar düşüncesiyle yazılar 4 bölüm altında toplanmış. Yazar hemen hemen birçok konuda denemeler yazmış ama bu kitaptaki denemelerinde sürekli geçmişe duyduğu özlemi vurgulamış. Denemelerinde dağlardan, faytonculardan, trenden, dostluktan, halasından bahsetmiş. Birbirinden bağımsız düşüncelerden oluşan birçok konu var kitapta. Benim en çok beğendiğim denemeleri arasında kitabın üçüncü bölümünde yer alan “Halamın Romanı Niçin Yazılmadı?”denemesiydi. Bu denemesinde edebiyat eserlerindeki süslü püslü kadınlar yerine neden halası gibi sade, işinden, kocasından başka hiçbir şey düşünmeyen kadınların konu edilmediğini eleştiriyor. Yine “Karlı Dağdaki Kulübe” adlı denemesinde dostluğu anlatıyor. Kitabın ismini taşıdığı “Üç Noktanın Söylediği” isimli denemesi de çok güzeldi. Burada bir hikâye ile üç noktanın sevgiliye söylenen bütün güzel sözleri içerdiğinden bahsetmiş.

Dil ve Üslup: Yazar denemelerinde eski Türkçeyi sık sık kullanmış. Bu yüzden biraz ağır bir dili var. Zaten Ahmet Turan genel olarak eserlerinde ağır bir dil kullanıyor. Ama bu onun dil zenginliğini hissettiriyor. Eski kelimeleri bilmeyen okuyucular zaman zaman sıkılabilirler. Bilenler için ise gayet akıcı, zevkli bir kitap olabilir.

Değerlendirme: Kitabı yazar Türkçenin güzelliklerini anlatmak, dil zenginliğimizi eski kelimeleri kullanarak hatırlatmak için derlemiş ve gayette güzel olmuş. Güncel konulardan bahsederek, yeri geldiğinde yererek(eleştirerek) okuyucuyu özellikle gençleri aydınlatıp, yol göstermiş.

Kimden: HAYRİYE ALBAYRAK (h_hayriye_e@hotmail.com)
    Gönderme tarihi:10 Mayıs 2010 Pazartesi 05:35:22
    Kime: t.alkan@zaman.com.tr

Hocam merhaba; ben Giresun'da psikolojik danışmanlık ve rehberlik bölümü öğrencisiyim.Hocam sizin Üç Noktanın Söylediği adlı eserinizi okudum. Bu kitabınızı çok beğendim. Özellikle Halamın romanı niçin yazılmadı? , Eşyaya Ölüm, Karlı Dağdaki Kulübe ve Üç Noktanın Söylediği başlıklı denemelerinizi çok beğendim. Hocam bu kitap hakkında bana anlatabileceğiniz güzel anılarınız var mı? ya da bu söylediğim denemeleri yazarken neler düşündünüz? Bir de merak ettiğim son bir şey var hocam onu da sormak istiyorum bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. Dilinizin sade olmadığını görüyorum bu kitapta. Hanı çok az da olsa eski sözcüklere başvurmuşsunuz. Neden yazılarınızı hep sade bir dille yazmadınız bunu çok merak ediyorum. Bu konularda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim…
    Saygılar,
    Hayriye ALBAYRAK.

Uzlaşalım‏
    Kimden: ahmet alkan (atalkan54@gmail.com)
    Gönderme tarihi:10 Mayıs 2010 Pazartesi 08:29:22
    Kime: HAYRİYE ALBAYRAK (h_hayriye_e@hotmail.com)
    Hayriye hanım, maaşallah "anlat anlat bitmez" nevinden güzel sorular sormuşsunuz ama ne yazık ki zaman o kadar yeterli değil.
    Dil meselesine cevap vereyim, uzlaşalım.

Bizin eski sözcük dediğiniz kelimeler, benim değil hepimizin diline ait kelimelerdir. Ben sizlere o güzel kelimeleri hatırlatmak istiyorum sadece. Sizi zenginleştirsin diye; çünkü insanın dili ne kadar zenginleşirse düşünce de zenginleşir.
    500 kelimeyle de İngilizce konuşulur 50 bin kelimeyle de hangisi güzel?

Selamlar, sevgiler, başarılar

A T Alkan[/font][/font][/font]

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 5:00 pm