Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

BEN VE İÇİMDEKİ BEN (YANSILARDAN KALANLAR)

0901060055
    0901060055

BEN VE İÇİMDEKİ BEN (YANSILARDAN KALANLAR) Empty BEN VE İÇİMDEKİ BEN (YANSILARDAN KALANLAR)

Mesaj  0901060055 Paz Haz. 20, 2010 7:57 pm

BEN VE İÇİMDEKİ BEN (YANSILARDAN KALANLAR)
    Yazar:CENGİZ DAĞCI
    Yayınevi:ötüken neşriyat
    Yayın Yılı:1994
    Sayfa Sayısı:106

CENGİZ DAĞCI

(9 Mart 1920- ) Yazar, Kırım'ın Yalta şehrinin Kızıltaş köyünde doğdu. Çocukluğu kıtlık, yoksulluk, Rus emperyalizminin zulmü ve büyük baskılar altında geçti. İlköğrenimi köyünde ve Akmescit'te yaptı. aynı şehirde ortaokulu bitirdi (1938). Kırım Pedagoji Enstitüsü ikinci sınıfında iken İkinci Dünya Savaşı çıktı. 1941'de Ukrayna cephesinde Almanlara esir düştü. Almanların yenilmesi üzerine esir kampından kurtularak müttefik devletler safına sığındı. 1946'da Londra'ya yerleşti. Eserlerinde Kırım Türklerinin Rusların zulmü altındaki hayatını anlatır. Türk edebiyatının en güçlü yazarlarındandır. Hüzünlü bir üslûbu vardır.

Eser Yansılar 1-2-3-4 diye devam eden eserlerin sonuncusu niteliğindedir.Yazarın hayatından kesitler sunun 35 bölümden oluşmaktadır.Eseri tam anlamıyla anlamak için Yansılar serisini okumak lazım diye düşünüyorum.Kısaca yazar memleketine duyduğu özlemi anlatmıştır, bunuda yaparken karşılıklı diyaloglara yer vermiştir içindeki Ben'le kendisinin. Yazarında kendi içinde çelişkiye düştüğü söylenebilir geçmişte yaptığı şeyler yüzünden.Bazen içindeki Ben'le kendi Ben'in karmaşası yaşanıyor bu da okuyucunun anlamasını güçleştirmiştir.Karamsar hüzünlü bir anlatım tarzı benimsenmiştir, böyle eserlere alışık olamayan biri sıkıcı bulabilir eseri ama dilin yalınlığı kapatmış bu eksikliği çoğu bölümünde.Günlük hayattan gözlemler yaparak okuyucuyu içine çekmeyi başarıyor yazar.Açıkçası eseri tavsiye edebileceğim kişiler meraklıları diye düşünüyorum.

Forum Saati Perş. Mart 28, 2024 1:05 pm