Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

ESER TANITIMI

0901100029

ESER TANITIMI Empty ESER TANITIMI

Mesaj  0901100029 Cuma Haz. 04, 2010 8:42 am

KİTABIN ADI:Meşk olsun
    YAZARIN ADI:A.Turan Alkan
    YAYIN YERİ VE YAYINCI:Ötüken neşriyat,istanbul
    YAYIMLANMA TARİHİ:İST.2005
    FİYATI:14TL

KİTABIN AMACI:
    Yazar kültürel değerlerimize,musikimize,şiirimize ve edebiyatımıza sahip çıkmamız gerektiğini,bazı kalıplaşmış bilgilerin tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini vurguluyor.Bazı şeyleri değiştirmek için şimdi tam zamanı diyor yazar.

KİTABIN İÇERİĞİ:
    Kitap deneme yazılarının birleştirilmesinden oluştuğu için belli bir konu üzerinde durulmamış.Yazar ortaya attığı konu üzerinde kendi görüşlerini, düşüncelerini objektif bir şekilde anlatmaya çalışmış.
    Daktilonun bi anda hayatlarından çıkıp onun yerini bilgisayarın alması,karpostalların eskiden baya rağbet gördüğünü ama şimdilerde karpostal haberleşmesine ve dolayısıyla karpostal edebiyatına revaç kalmadığı yazarı biraz üzüyor sanki.Giderek etrafımızı saran beton blokların(apartmanların)komşuluk düzenini bozduğundan yakınıyor.1999 depreminden bahsediyor.Beton blokların altından canlı çıkmanın imkansız olacağını oysa ahşap binaların bu gibi durumlarda daha kolay enkazının kaldırılacağından canlı çıkmanın mümkün olacağından bahsediyor.12 Eylül 1980 askeri müdahalesinde devleti bu denli sevmenin acısını en ağır bir şekilde çeken ,buna karşı bütün zorluklara göğüs geren biz hapisteyiz ama fikirlerimiz iktidarda,biz bu ülkeyi karşılıksız sevdik diyen ülkücülerden bahsediyor.

DİL ve ÜSLUP:
    Yazar söylemek istediğini doğrudan değilde açık bir kapı bırakarak anlatmıştır.Yazar Türkçemizin bütün güzelliklerinden yararlanmaya çalışmış,kullandığı kelimeleri özenle seçtiğine inanıyorum. Ama Eserdeki dili dünün Türkçesinde anlaşılır fakat bu günün Türkçesinde pekte anlaşılır olmayabilir.

DEĞERLENDİRME:
    Hayatımda sadece iki tane kitap okudum.Birincisi lise 1.sınıfda türkçe öğretmenimin ''bu kitabı okumazsan seni sınıfta bırakırım'' dediği bi kitap (780 sayfa) ikincisi ise yine türkçe öğretmenimin isteği üzerine okuduğum bu kitap.Gazete, dergi, şiir okumayı seviyorum ama bi yere bağlı kalıp kitap okuyamıyorum.Kitap okuma alışkanlığım yok. Okuduğum bu kitabı yakın geçmişinden haberdar olmak isteyen herkese tavsiye ederim.

Forum Saati Cuma Mayıs 03, 2024 3:30 am