Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

YOKSULLUK KİTABI / MUSTAFA KUTLU

0901060004

YOKSULLUK KİTABI / MUSTAFA KUTLU Empty YOKSULLUK KİTABI / MUSTAFA KUTLU

Mesaj  0901060004 C.tesi Haz. 12, 2010 8:35 am

YAYINEVİ: DERGAH YAYINLARI
    YAYIN YERİ / TARİHİ: İSTANBUL / 2003
    BASIMI:1. BASKI
    SAYFA SAYISI:175
    FİYATI: 9.50 TL
    ISBN: 975-6611-68-5

MUSTAFA KUTLU
    1947 Erzincan dogumludur.Orta öğrenimini Erzincan Lisesinde(1964),yüksek öğrenimini Erzurum ****** Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı bölümünde tamaladı(1968).Tunceli`de veİstanbul`da ebediyat öğretmenliği yaptı.Sanat hayatına İstanbul`da çıkan "Fikir ve Sanatta Hareket" dergisinde yayımladığı hikayeleriyle girdi.Çeşitli dergilerde yazdı.Kuruluşuna katkıda bulunduğu Dergah Yayınlarında çalıştı.Zaman ve Yeni Şafak gazetelerinde yazıları yayımlandı.Diğer eserleri;Ortadaki Adam,Ya Tahhammül Ya Sefer,Tufandan Önce...Genellikle toplumsal konuları işlemiş,eserlerine gözlemlerini ve çıkarsamalarını etkili bir şekilde yansıtmıştır.

YOKSULLUK KİTABI
    Yoksul insanları anlatıyor Kutlu.Onların hayatlarından kesitler koyuyor önümüze.Çözüm yollarını söylüyor.Onları düşünmemizi sağlıyor yani,bir an bile olsa.Amacı da bu ya zaten.Net,keskin bir şekilde,kimseye eğilip bükülmeden içinden gelenleri söylüyor bize.Artık birşeyler yapalım diyor.
    Kutlu toplumsal bakışa sahip bir insan.Tıpkı bu kitap da yaptığı gibi, bu özelliğini her kitabına yansıtmış.Memleketimizin fakir insanları var bu kitapta.Onların sevinçleri,üzüntüleri,sıkıntıları,her bir şeyleri...
    En önemli derdimizin yoksulluk olduğunu belirtmiş yazar.Ne ekonomi,ne siyaset,ne de eğitim.Çünkü yoksulluk son bulmadıkça,bu değerlerin hiç birisi oluşmaz veya bir yerleri eksik kalır.
    Yazarın seselendiği üç kitle var benim görüşüme göre.İlki yoksulluğu yaşayanlar,ikincisi ne yoksul ne zengin olanlar,sonuncusu da yoksulluğun çözümüne en büyük katkıyı sağlayacak olan zenginler,iş adamları,siyasetçiler,aydınlar...
    Kitap, yazarın farklı zamanlardaki deneme yazılarından oluşuyor olsa da, her bölüm arasında müthiş bir uym söz konusu.Sanki bir anda yazılan bir kitabı okuyorsunuz.Yedi yıllık bir sürecin yazıları oysa.Bu yedi yılda bazı şeyler çok değişebilir ama bazı şeylerde hiç değişmeden olduğu yerde kalır.Yoksulluk da değişmeyen taraflardan biri olarak karşımıza çıkıyor.
    Deneme kitapları üzerinde genellikle şöyle bir kanı vardır;sıkıcı,zorla okunan kitaplar işte.Ancak bu yargıyı yıkabilecek bir kitap olduğunu düşünüyorum.Belki de bu alandaki en iyi kitaplardan biri.
    Kitap biçimsel anlamda güzel bir düzenlemeye sahip.indeks kısmı,bölümleri,sondaki röportaj kısmı kısaca her şeyi tam olarak verilmiş.Yalnız buradaki tek olumsuz eleştirim yazarı tanıtıcı bir yazının olmaması.Yani Mustafa Kutlu`nun kısa bir biyografisi olmalıydı.Bence bu, kitabın en önemli eksik yanı.
    Kitabın diline gelirsek, yazar 3. şahıs bakış açısıyla,oldukça sade,anlaşılır,akıcı bir dil kullanmış.Bu okuyucuda bir samimiyet hissi uyandırıyor ve anlatılanlara olan inancınız bu samimi üsluptan dolayı daha da artıyor.
    Son olarak dilerim bu kitabı her kesimden insan alıp okur ve birşeyler yapmak için çaba harcar.Yoksulluk senin,benim,onun sorunu değil,hepimizin sorunudur.Mustafa Kutlu, belki de her gün hayatlarını duyduğumuz ama sadece o an üzülüp sonra unuttuğumuz konuyu,bizlere en açık ve yalın haliyle anlatıyor.Bunun için bu değerli kitabı,insanımız alıp okumalı ve çok değerli bir amaca doğru adım atmalıdır.

Forum Saati Paz Nis. 28, 2024 6:52 pm