Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

kitap tanıtımı

0901100028

kitap tanıtımı Empty kitap tanıtımı

Mesaj  0901100028 Cuma Haz. 18, 2010 9:57 pm

Kitabın adı: Gemilerde talim var
    Yazarın adı: Ahmet Turan ALKAN
    Yayın yeri: Ötüken
    Yayımlanma tarihi:2005
    Sayfa sayısı:221
    Fiyatı: 11TL
    ISBN: 975–437–510–0
    Amaç: Yazarın bu kitabı yazmasındaki amaç; birçok konuda kendi görüşlerini okuyucuyla paylaşmaktır. Bunu yaparken de yazar okuyucuya “sizi benim gibi düşünmeye değil sadece düşünmeye davet ediyorum”diyerek okuyucuyu sadece denemeleri hakkında düşünmeye davet ediyor.
    İçerik Kitap toplam kırk denemeden oluşmaktadır.
    Denemeleri genellikle eğitimle alakalı fakat bunun yanında aklınıza gelebilecek müzik, siyaset, sanat okul, kitap okuma gibi birçok konuya da değinilmiştir. Bu denemeler gerek hikâye şeklinde gerekse anı şeklinde anlatılarak anlatım zenginleştirilmiştir.
    Dil ve üslup: Dili çok ağır olmamakla birlikte akıcıdır. Yazar denemelerinde hikâyeci, anısal, düşündürücü gibi birçok farklı anlatım tarzlarını kullanmıştır.
    Değerlendirme: Yazar bu kitabın da birçok konuya değinmiştir. Faklı konulardaki görüşlerinin toplandığı kitapta diyebiliriz.
    Talim kelimesi eğitim demektir. Gemilerde talim var isminin seçilmesinin nedeni şu şekilde söylenebilir. Yazar farklı konulardaki denemelerini bu kitapta toplayarak bizlere sunmuştur. Bu denemelerin içerisindeki çıkarılacak dersi yani alınacak eğitimi kendimizin belirlemesini istemiştir.
    Kitapta en çok hoşuma giden yer “eğitimin gereksizliğine dair kışkırtıcı bir metin” başlıklı denemesi olmuştur. Yazar bu bölümde bir konferans salonunda geçen olaydan bahsetmiştir.
    Yazar bu konuyu kitabında yer vermesinin sebebi ise şöyledir; eğitim olmadan da kişiler kendi çabalarıyla başarıyı elde edebilirler. Her şeyin eğitim demek olmadığını açılamaktır.
    Kitap genel olarak kısa ama okuyucuyu düşündüren bir anlatım içerisindedir. Hoşunuza gidebilecek konuları bu kitapta bulabilirsiniz. Ben severek hiç sıkılmadan okudum. Okumanızı size tavsiye ederim.

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 8:07 am