Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  İnce Sözler - Ali Çolak

  Paylaş

  0901110001

  Mesaj Sayısı : 7
  Kayıt tarihi : 11/10/09
  Yaş : 27
  Nerden : İSTANBUL

  İnce Sözler - Ali Çolak

  Mesaj  0901110001 Bir Paz Haz. 20, 2010 3:29 pm

  Kitap Eleştirisi

  Kitabın Adı: İnce Sözler
  Yazar ve Editör: Ali Çolak
  Yayın Yeri: İstanbul
  Yayınlanma Tarihi:1999
  Baskı Sayısı:3
  Bölüm Sayısı:3
  Sayfa Sayısı:157
  Deneme Sayısı:45
  Fiyat:11 TL

  Amaç:

  Yazar kitabı içinde kalan yuva hasretini ve aklını tırmalayan konuları kağıt ile paylaşarak rahatlamak için yani düşüncelerini paylaşmak amacındadır.
  Kitabın hedef kitlesi yazdıklarını anlayacak herkes olabilir. Çünkü yaymaya çalıştığı düşünceleri herkesi ilgilendiren toplumsal düşüncelerdir.


  İçerik:

  Kitap deneme türünde yazılmış bir eserdir.Anlatım birinci tekil şahıs bakış açısına aittir.Kitabın içeriği olgusaldır,özellikle sosyal olgular çokluk göstermektedir.Konulara betimsel bir bakış açısıyla yaklaşarak olguları betimlemeleriyle okuyucuya aktarmaktadır.Üç bölümden oluşmaktadır.Yazara göre insanın geçmiş yaşantısındaki hatıralar mekanların kokuları ve sesleriyle insanı tekrar o günlere götürür.Kitapta indeks sayfası bulunmaktadır.Yazar kaynaklarının bir kısmını edebiyatın eserleriyle kendini yaşatmayı başaran sanatçılarının yaşam öykülerini ve eserlerinin incelendiği kaynakları seçmiştir.

  Dil ve Üslup:

  Kitabın dili günlük konuşulan dile çok yakındır,doğal bir dil kullanılmıştır.Yazar pek fazla terim kullanmamıştır.İkinci bölümde nadiren kullandığı kelimeleri açıklamıştır.Kullanılan üslup amaçlanan kitleye uygundur,gayet anlaşılır bir üslup kullanılmıştır.Yazar eserinde hiçbir tablo ve çizelge kullanmamıştır.Yazar anlatacağı konuyu okuyucunun anlayabileceği sanatlı ve etkileyici bir dille anlatmayı başarmıştır.

  Değerlendirme:

  Yazar diğer kitaplarında olduğu gibi bu kitabının konusunu da günlük yaşantımızda çok sık karşılaştığımız ancak düşünme fırsatı bulamadığımız durağan konulardan ve yazarların dilimize ve edebiyatımıza katkılarından bahsetmiştir.

  Eleştiri:

  Kitapta yazarın amacı geçmişte yaşadığı anlara özlemini okuyucuya aktarmak ve herkesin yaşamış olacağı o anlara okuyucuya yeniden hissettirmektir. Siz kaldırımların hikayesini veya kültürümüze kaldırım kavramının nereden geldiğini o kaldırımlarda yürürken düşündünüz mü? Yine bir yazarın yazmasını engelleyici ne kadar büyük engeller olabilir veya ne kadar çok engele sahip olur diye aklınızın bir ucundan geçti mi?

  Yazar başlarda mekanlarla ve sokaklarla ilgili denemeler yazarken geçmişte yaşamış olduğu mekanları ve sokakları dile getiriyor. İlk bölümün sonuna doğru ise zevkli giden okuma akışı kendini sıkıntılı bir ilerleyişe bırakıyor. Neyse ki ikinci bölümde dilimize yazarlarımızın katkılarından bahsederek beynimizdeki sıkıntı bulutlarını kaybediyor.Yazar kaldırım merakımızın sebebinin yine bir batı hayranlığımızdan geldiğini dile getiriyor.Ancak artık kaldırımlar halka hizmet eden yollar değil belediyeler tarafından en az iki ayda bir yenilenen kimine göre de bir ekmek kapısı halini aldığını söylüyor.Ama zaten gerçek işlevini görecek kadar büyük kaldırımlara sahip değiliz.Kaldırımların keyfini gece iki üç şişe devirdikten sonra eve dönen ayyaşlar ve gece çalışan işçiler sürmektedir.Eserde en çok etkilendiğim deneme belki olay ağırlıklı yazılar sevdiğimdendir Cristy Brown isimli yazarın hayata nasıl tutunduğunu ve edebiyata nasıl başladığını anlattığı denemesi olmuştur.Cristy’nin doğuştan beyin özürlü bir çocuk olarak edebiyatın zirvesine nasıl tırmandığını akıcı bir dille anlatmıştır.

  Sonuç olarak kitap okuyucuya zevkli bir okuma seyri sunmasının yanında edebi yönden bilgiler sağlar. Zaman zaman aynı konuyu işlemesinden doğan sıkıcı kısımları yazarın etkileyici ve sevecen anlatımı görmezden gelmemizi sağlıyor.Ali Çolak bu kitabında anlatmak istediklerini okuyucuya aşılamayı başarıyor.

   Forum Saati Çarş. Tem. 18, 2018 4:31 pm