Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

ALİ AYÇİL - KOVULMUŞLARIN EVİ

0901110055

ALİ AYÇİL - KOVULMUŞLARIN EVİ Empty ALİ AYÇİL - KOVULMUŞLARIN EVİ

Mesaj  0901110055 Perş. Haz. 10, 2010 3:37 pm

Kitabın Adı:Kovulmuşların Evi
    Yazarın Adı:Ali Ayçil
    Yayın Evi:Timaş Yayınları
    Yayın Yeri:İstanbul
    Yayınlanma Tarihi:2010
    Sayfa Sayısı:108
    Yazar Hakkında : Sair yazar Erzincan da doğdu.İlk ve ortaöğrenimini Erzincan da tamamladı.Ezzurum ****** Üniversitesi Kazım Karabakir Eğitim Fakültesi tarih bölümünü bitirdi.İstanbul da gazetecilik ve öğretmenlik yaptı.Dergah dergisinde Merdiven dergisinde ve akit gazetelerinde poetik yazıları yayınladı.

içerik :
    Kitabın adına ve kapak resmine bakınca aklıma garip hikayeler geldi. Biraz da korku hikâyeleriyle karşılaşacağımı zannettim. Ancak, Ali Ayçil ismi olunca, durup, aklıma gelenleri şöyle bir kenara bıraktım.
    Uzun zamandır bir deneme kitabı okumamıştım. Hele ki öykü diliyle yazılmış bir deneme derseniz, hiç okumadım dersem yalan olmaz.İsteyen, kenti anlatan metni okurken şehri yeniden kuruyor; isteyen, yağması beklenen yağmuru yazarla birlikte Üsküdar’da bir evin balkonundan birlikte bekliyor; isteyen, ficek atmaya giden kızları kasabalı bir çocuk olup gözlüyor… yani, istediğiniz şekilde okuyabileceğiniz bir kitap Kovulmuşların Evi.Kovulmuşların Evi olarak da dunyayı sımgeliyor.Bazen ayrıntı olarak gördüğümüz, bazen de görmezden geldiğimiz, hayatın içindeki anların, K-kimliğimizi, tavrımızı, hayata bakışımızı, olayları yorumlama biçimimizi dahi değiştirdiğini anlatıyor.

Dil ve Üslup:

Ali Ayçil’in kasmayan bir üslubu var.kolay ve anlaşılır bir dil kulanmıs.Herkesin okuduğunu rahatça anlayabilidiği ve çok yoğun olmayan cümleler kullanmış.

Değerlendirme:
    yazarın denemelri oldukça gÜzeldi.Hayattaki yaşanmışlıkların farkında olmamızı sağlıyor.Ama herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap diyemeyeceğim.Ama hayatımızı anlanladırabilmek için okunabilir.

Forum Saati Perş. Mayıs 16, 2024 6:11 pm