Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

UZUN ÇARŞININ ULULARI-MİTAT ENÇ(KEZBAN ÇETİN)

0901060053

UZUN ÇARŞININ ULULARI-MİTAT ENÇ(KEZBAN ÇETİN) Empty UZUN ÇARŞININ ULULARI-MİTAT ENÇ(KEZBAN ÇETİN)

Mesaj  0901060053 Paz Haz. 20, 2010 9:31 am

KİTABIN ADI:Uzun çarşının uluları
    YAZARIN ADI:Mitat enç
    YAYIN YERİ YAYINCI:İstanbul ötüken neşriyat
    YAYIMLAMA TARİHİ:1993
    KAÇINCI BASKI:2
    SAYFA SAYISI:318
    FİYATI:14 TL
    YAZAR HAKKINDA:DOÇ.Mitat Enç,1909 yılında Gaziantep’te doğmuş,ilk öğrenimini burada bitirmiş ve İstanbul Erkek Lisesi’nden 1929’da mezun olarak İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girmiştir.Birinci ders yılı sonunda sınavlara hazırlanırken gözlerinden rahatsızlanıp öğrenimine ara vermiş,üç yıl süre ile İstanbul ve Viyana’da tedavi çaresi arayıp sonuç alamayınca Viyana Yüksek Pedagoji Enstitüsü’nde özel eğitim tahsiline başlamıştır.1936’da bir bursla ABD’ye gitmiş,Harvard ve Colombia Üniversiteleri’nden 1938’de özel eğitim lisans,1939’da ise yüksek lisans diplomasını almıştır.
    1950’de Ankara Körler Okulu’nu,1952’de Gazi Eğitim’de Özel Eğitim Bölümü’nü kurarak 1956 yılına kadar okulun müdürlüğünü ve bu bölümün başkanlığını yapmıştır.Bu süre içinde Özel Eğitim Bölümü’ndeki çalışma arkadaşlarıyla ülkenin çeşitli yerlerinde körler,sağırlar okulları,ağır öğrenenler için alt sınıf ve rehberlik merkezlerinin açılmasını gerçekleştirmiştir.1991 yılında Yalova’daki evinde vefat etmiştir.
    ESER HAKKINDA:Bu eserinde yazar çocukken yaşadığı yerdeki olaylar ve kişilerden,yine çocuk bakış açısıyla bahsetmiştir.Çocuk bakış açısıyla nelerin yüce,değerli;nelerin değersiz olduğunu eserde,okuyucuya hissettirmeden vermiştir.
    Eser 22 kişiye ait 22 farklı hikayeden oluşmuştur.Hikayeler Gaziantep’in Uzun Çarşı’sı ve çevresinde yaşanmıştır.Ama hikayelerin kahramanları saygın ve zengin kimseler değil,aksine sıradan insanlardır.Kahramanların bazısı yarıcı,dul kadın,kasap,berber kimseler dir.Yazar lise okumak için gittiği İstanbul’dan döndüğü tatillerde bazı kahramanların ölüm haberini aldığını da eserinde belirtmiştir.Bu kahramanların bir çoğu savaş sırasında hayatını kaybetmiştir.
    Eser Gaziantep’in eski halini,sosyal ilişkiler ağını yansıtmaktadır.O dönemdeki yaşayış ve kültürel değerlere eserde yer verilmiştir.Yazar bu eserinde dil ve üslubunu okuyucuyu sıkmayacak şekilde kullanmıştır.Eser yazarın başarılı bir çalışmasıdır.

Forum Saati Paz Mayıs 19, 2024 9:12 am