Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

CEVİZ SANDIKLAR VE PARA KASALARI--ALİ AYÇİL

0901060002

CEVİZ SANDIKLAR VE PARA KASALARI--ALİ AYÇİL Empty CEVİZ SANDIKLAR VE PARA KASALARI--ALİ AYÇİL

Mesaj  0901060002 Cuma Mayıs 21, 2010 8:49 am

Kitabın Adı: Ceviz Sandıklar ve Para Kasaları
    Yazarı: Ali AYÇİL
    Yayın Yeri: İstanbul
    Yayın Tarihi: Mayıs 2007
    Kaçıncı Baskı: 2. Baskı
    Sayfa Sayısı: 141
    Fiyatı:5.90 TL
    ALİ AYÇİL
    Ali AYÇİL 1969’da Erzincan’da doğmuştur. Erzurum ****** Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü mezunudur. Hayatının belirli dönemlerinde öğretmenlik ve gazetecilik yapmıştır. Hala Mostar adlı kültür ve aktüalite dergisinin editörlüğünü yapmaktadır.
    Şiirleri Dergah Dergisi’nde
    Poetik yazıları Hece-Edebiyat Dergisi’nde
    Hikayeleri Hece-Öykü Dergisi’nde yayınlanmıştır.
    ESERLERİNDEN BAZILARI
    Arasta’nın Son Çırağı, Naz Bitti, Sur Kenti Hikayeleri, Kovulmuşların Evi.

Yazarın 2002 yılında basılan Ceviz Sandıklar Ve Para Kasaları adlı bu eseri deneme türünde, 34 bölüm olarak yazılmıştır. Denemeler konularını genel olarak günlük hayatta sık sık karşılaşılan olay ve durumlardan almıştır. Bundan kaynaklanıyor olsa gerek, kitabı okuyan kişi içinde kendine yakın cümleler bulabilir.
    KİTAPTAKİ BÖLÜMLERDEN BAZILARI
    a) İÇİM:İçim…Artık seni aramaktan vazgeçtim.Bunu bana şiir öğütledi. Yazdığım her şiirde, senin, yeryüzünde bir karşılığının bulunmadığını, şu sebepsiz sıkıntılar bize uğradıklarında evsiz kalmasınlar diye bahane edilmiş bir imge olduğunu, geç olsa da kavradım. O sıkıntılar hep gelecek ve biz onları, aslında hiç olmayan sende ağırlayacağız. O sıkıntılar nereden mi gelecek? Doyamadan terk ettiğimiz cennetten ve yarım bırakılmış çocukluğumuzdan. Yani tam dünyaya atıldığımız yerin iki yakasından.
    b) İNCEYİM: Bugün inceyim…Ama ne yaşadığım dünyayla, ne öteki insanlarla, ne geçmişimle ilgili değil inceliğim. Sanki her şeyden koparılmış ve kendi insanlığımla baş başa bırakılmışım gibi;yalnızca benimle, benim ruhum arasında…
    c)SÜPER MARKETE DÖNÜŞEN BABA: Babamız, hayatı bir süpermarkete dönüştürmek için çırpınan şu şuuru bulanık adamlardan birisine dönüşmüştür artık. Bir zamanlar annemiz tarafından boynuna özenle iliştirilen kravat, emretmek için vaktini bekleyen desenli bir zula yeri olmuş; bize ekmek parası verdiği sıcak cep, kalbi yoksul bir adamın hesap hanesi haline gelmiştir.
    d)CEVİZ SANDIKLAR VE PARA KASALARI: Kitaba adını da veren bu bölümde bahsedilen; yalnızlıktan korunmak için yalnızca insanlarla değil eşyalarla da gizli bir akrabalık oluşturduğumuzdur. Yazarın hayatında da dikkatini çeken eşyalar,üzerine yorganlar dizilen ceviz sandıklar ve ceviz sandıkları ölesiye kıskanan para kasaları olmuştur.
    Diğer bölümlerde de yalnız çocuklar, bayramlar, üvey annelik, annesi erken ölen insanlar, uzun samsun içenler aşireti gibi farklı türden konulara değinilmiştir.

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 10:12 am