Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

MEMKEKET ÖZLEMİ- Mustafa TOPAL

Turkce Toplulugu

MEMKEKET ÖZLEMİ- Mustafa TOPAL Empty MEMKEKET ÖZLEMİ- Mustafa TOPAL

Mesaj  Turkce Toplulugu Çarş. Mart 25, 2009 2:12 pm

Şu gurbetlik yok mu alışamadım bir türlü…Her geçen gün bir kat daha artıyor.

İnsan çeşitli nedenlerden dolayı kendi memleketinden ayrı düşüyor ve bu ayrı düşme nedenleri kişilere göre değişiyor. Kimileri iş bulmak için, kimileri de okumak için doğup büyüdüğü yerden ayrılıyor.Kim ister ki? Doğup büyüdüğü yerden ayrı düşüp başka memleketlerde olmayı, bilmediği memlekette yaşamayı,şahsen ben istemezdim.Peki siz ister miydiniz?Bana soracaksınız,ayrı kalmak istemiyorsun da bilmediğin yerde ne işin var?diye.Fakat ben ayrı kalmada mecburdum ve bu benim geleceğim için çok önemli bir karardı.Bu yüzden ben burada bulunmaktayım.
    Kişi bilmediği bir ülkede ya da bir ilde yaşamını sürdürmek istese bile kendi memleketinde veya kendi ülkesinde yaptığı şeyleri orada kısmak zorunda kalabilir.Kişinin kendi memkeketi kadar güzel bir yer var mıdır?sizce.Bence yoktur. Çünkü, kendi doğup büyüdüğü yere daha alışkın, belli bir çevre sahibi yani anlayacağınız insan ne olursa olsun kendini bulmuş olduğu yerde her zaman mutludur.

Benim bir başka yerde, ailemden ayrı hayat sürmek çok zoruma gidiyor.Meçbur olsam bile, kendi geleceğim söz konusu olsa bile onlardan ayrı kalmayı hiçbir zaman istemiyorum.Çünkü onlar benim canlarım,bir tanem,annem ve babam. Onlar iki değerli insanlardır.Bu yıl kafaya koydum.Uzman jandarma sınavına girip, kazanmak ve ailemi yanıma alıp huzurlu bir yaşam sürüp, kendi ayaklarım üzerinde durmaya çalışmak.Keşke şu gurbet denen şey olmasaydı da bizlerde ailemizden uzak olmasaydık.Ne güzel olurdu demi?İnsanın kendi ailesi yanında olup,onlarla güzel bir şekilde yaşamak ve mutlu bir hayat sürmek sanırım bunu her insan isterdi.Zamanında onların kıymetini bilmedik ve şimdi onları arıyoruz.

Aslında gurbetlik güzel bir şeyde olabiliyor.Şimdiye kadar gurbetliğin hep olumsuz yanlarını saydım, bu gurbetliğin olumlu yanları yok anlamına gelmez sanırım.Gurbetliğin olumlu tarafı ise kişi zamanında kıymetini bilmediği ailesinin değerini daha iyi anlıyor ve onlara her geçen gün daha bir ayrı özlem duyuyor.Sizce de öyle değil mi? Bence kişi sevdiklerinden ayrı kaldıkça onların değerini daha bir başka anlıyor ve onlara o kadar sıkı sıkıya bağlanıyor.

Neye yazdım bu satırları?Size göre hiç;fakat ben bu satırları memlekete olan hasretimi, özlemimi dile getirmek için yazdım.İçimden böyle geldi böyle yazdım.

Forum Saati C.tesi Mayıs 11, 2024 1:24 pm