Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  Uzun çarşının uluları - Mitat ENÇ

  Paylaş

  901030023

  Mesaj Sayısı : 9
  Kayıt tarihi : 12/10/09

  Uzun çarşının uluları - Mitat ENÇ

  Mesaj  901030023 Bir Cuma Haz. 11, 2010 3:47 pm

  Eleştiri Yapan : Ahmet ABİK

  Eser tanıtımı

  KİTABIN ADI : UZUN ÇARŞININ ULULARI
  YAZARIN ADI : MİTAT ENÇ
  YAYIN YERİ VE YAYINCI : Beyoğlu – İSTANBUL,Ötüken yayıncılık
  YAYINLANMA TARİHİ : 1993
  KAÇINCI BASKI : 2.baskı
  SAYFA SAYISI : 311
  FİYATI : 9 TL
  ISBN : 975-437-204-7

  KİTAP ELEŞTİRİSİ : Kitabın önsöz kısmında da geçtiği gibi yazarımız bu kitapta eski Türk toplumundan canlı kesitler sunmuştur. Kitapta geçen karakterler esnaflar ve o toplumda yaşayan zanaatkar ve gelir düzeyi düşük insanlardır. Onların hayatta karşılarına çıkan sorunlarla nasıl başaçıktıklarını ele almıştır. Bu yönüyle kitap eski yaşamlara dikkat çekmek ve toplumumuzun ne kadar değiştiğini görmemiz adına başarılı bir eserdir.

  AMACI : Eleştiri kısmında da belirttiğim gibi kitap eski zamanlarda ki insanların olaylara bakış açısını ve onların günlük yaşamlarını ele almıştır. Eser sizi günümüzdeki sosyal yaşamdan çekip dedelerimizin veyahutta babalarımızın yaşadığı, başkalarını biraz daha fazla önemsediğimiz o eski toplumumuza götürmeyi amaçlamıştır. .Kitabı bir kez olsun okuduğunuzda kitap eminim amacına ulaşmış olacaktır.

  İÇERİK: Yazar bu kitapta her karakteri bir hikaye adı yaparak,kısa kısa hikayelerden oluşturmuştur. Yazar, kendi bakış açısını değilde daha çok birebir yaşanan olayları olduğu gibi aktarmıştır. Yazar toplumumuzun nereye doğru gittiğini farkedip kendi yaşamış olduğu 1900 lü yıllardan kesitleri olduğu gibi bize sunmuştur. 22 bölümden oluşmaktadır,bunlar ;
  • Aktar Musa Efendi,İmam Baba,Bilader Ağa,Berber Hüseyn,Köse Hafız,Deli Bekir Arzuhalci Hacı,Kuyucu Kör Hafız,Bodur,Eşek Kasabı Ali Bayram,Kız Ali,Ahraz,Bir Malul ve Bir Gazi,Hacı Arap,Gelin Emine,Hapoba,İki Candan Komşu,Karabey,Fotinli Memet Efendi,Hacivatçı Vakas,Kendini Arayan Adam,Asiye Teyzenin Evi.


  DİL VE ÜSLUP : Yazar gayet yalın,anlaşılabilir bir dil kullanmıştır. İnsanların doğal dillerini kullandığı için kitap oldukça samimi bir anlatım kazanmıştır. Yazarın bu kitapta anahtar kelimesi “insani,içten,doğal davranışlar”dır. Yazar metinler içerisinde sadece anlatıma yer vermiştir.

  DEĞERLENDİRME : Yazarımız Mitat ENÇ bilindiği üzere görme engelli değerli bir yazarımızdır. Mitat ENÇ tam olarak 20. yüzyılda yaşamış bir yazar olarak bu eserinde ve diğer eserlerinde o dönemin özelliklerini kitaplarında yansıtmıştır. Sosyal yaşamımızda o günden bugüne kaybettiğimiz toplumsal değerlerin farkındalığına varabilmemiz için güçlü bir yeterlilik taşıyan bir eserdir.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:22 pm