Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

UZUN ÇARŞININ ULULARI - MİTAT ENÇ

0901060031pdr

UZUN ÇARŞININ ULULARI - MİTAT ENÇ Empty UZUN ÇARŞININ ULULARI - MİTAT ENÇ

Mesaj  0901060031pdr Ptsi Haz. 21, 2010 8:36 am

Kitabın Adı: Uzun Çarşının Uluları
    Yazarın Adı: Mitat ENÇ
    Basım Yeri: İstanbul
    Basım Evi: Ötüken Yayınları
    Basım Tarihi: 1993
    Basım Sayısı: 2. Basım
    Sayfa Sayısı: 276
    Fiyatı: 6 TL
    ISBN: 975-437-204-7
    Yazarın bu kitabı yazmaktaki amacı; geçmişte insani ilişkilerin yoğunluğunu ve güzelliğini insanlara göstererek günümüzde bu ilişkilerin kalmadığını belirtmektir. Geçmişle günümüz arasındaki uçurumu, bunun yanında geçmişe duyduğu özlemi dile getirmektir. Yazar bütün hikâyelerinin sonunda günümüzde insani ilişkilerin ne kadar zayıfladığından, insanlar arasındaki samimiyetin git gide azaldığından, günümüzde geçmişteki ilişkilerin kurulamadığından bahsetmektedir.
    Kitap 276 sayfadan ve 22 hikâyeden oluşmaktadır. Kitaptaki hikâyelerde bir çarşıdaki esnafın ve çarşıyla bağlantılı kişilerin günlük hayatlarından kesitler sunulmaktadır. Kitabın kahramanları esnaf, dul kadın, deli gibi günlük hayatta her zaman karşılaşabileceğimiz sıradan insanlardan oluşmaktadır. Her hikâyede bu kişilerden birinin hayatı ele alınmaktadır. Hikâyelerin başlıkları da kahramanların isimlerinden oluşmaktadır. Kitaptaki hikâyelerden bazıları: Arzuhalci Hacı, Deli Bekir, Köse Hafız, Aktar Musa Efendi, İmam Baba, Kuyucu Kör Hafız.
    Yazar bu kitabı yazarken oldukça açık ve anlaşılır bir dil kullanmıştır. Kitabı içten ve samimi bir üslupla yazmıştır. Karmaşık cümleler kullanmamıştır. Dili sade olduğundan kitap her yaştan ve her kesimden insanın rahatça okuyup özümseyebileceği bir kitaptır.
    Kitabı beğendim ve okumanızı tavsiye ederim. Çünkü kitabı okurken kendimi adeta olayların yaşandığı yerde ve olayların içinde gibi hissettim. Kitaptaki olaylar oldukça sıradan olmasına rağmen ilgi çekici ve oldukça eğlenceliydi. Okurken kahkahalara boğulduğum anlar dahi oldu. Ayrıca bu kitabı okuyunca 20. yüzyılın başlarındaki sosyal ilişkileri günümüzle daha iyi kıyaslama imkânı buldum.
    MİTAT ENÇ
    Prof. Dr. Mitat Enç 1909 yılında Gaziantep’te doğmuş, ilk ve orta öğrenimini burada tamamlamıştır. 1929’da İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olmuş ve İstanbul Hukuk Fakültesi’ne girmiştir. Birinci yılın sonunda tutulduğu göz hastalığına tedavi bulmaya çalışmış, çare bulamayınca yurt dışında özel eğitim öğrenimine başlamıştır. Özel eğitimde lisans, yüksek lisans ve doktora diplomasını almıştır. Ülkemize döndüğünde ülkemizde özel eğitimin gelişmesi konusunda birçok atılımda bulunmuş ve büyük yeniliklere imza atmıştır. 1980 yılında Türk Eğitim Vakfı’nın Eğitim Bilimi Ödülü’nü almıştır. Mitat Enç emekli olduktan sonra yerleştiği Yalova’daki evinde 1991 yılında vefat etmiştir.

Forum Saati Ptsi Mayıs 06, 2024 1:46 pm