Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

  ateş tecrübeleri ZEHRA ERKMEN

  Paylaş

  zehra erkmen

  Mesaj Sayısı : 7
  Kayıt tarihi : 02/12/09
  Yaş : 28

  ateş tecrübeleri ZEHRA ERKMEN

  Mesaj  zehra erkmen Bir C.tesi Haz. 19, 2010 1:21 pm

  KİTAP ADI= Ateş tecrübeleri
  YAZAR= Ahmet Turan ALKAN
  KİTABIN YAYIN EVİ= Ötüken
  BASKI SAYISI= 1.Basım1996 2.Basım1996 3.Basım1997 4.Basım1999 5.Basım2004
  ISBN= 978-975-437-169-7
  FİYATI= 16TL
  SAYFA SAYISI= 300
  YAZAR HAKKINDA BİLGİ= Sivas'ta dogdu Ankara'da okudu hayatının büyük bir kısmını sivas'ta geçirdi CUMHURİYET ÜNİVERSİTESİNDE görev yaptı ordan emekli oldu şuan istanbul'da yaşıyor. Ve özel bir gazeteye yazılarını veriyor.
  KİTABIN BÖLÜMLERİ= Memleket Ahvali, Kafir Aglar, Efsane Beş Tarih Sıfır, Bir Bölük Ankaalarız.
  KİTABIN İÇERİGİ= Türkiyenin tarihini ve şimdiki durumunu ele almıştır fakat şimdiki durumunu degerlendirirken kitabın yazıldıgı yıl göz önüne alınmalıdır.
  Türkçülük ve Milliyetçilik fikirleri üzerinde durulmuştur. Siyasi boyutta Türkiye degerlendirilmiştir. kamuoyunun ve medyanın Türkiye üzerindeki etkileri konu edilmiştir. Yani çogu kez medya Türkiyeye negatif etkiler vermiştir, olanlar ve yaşananlar halka farklı yansıtılmıştır.
  Laik bir sistemde İslamın yaşayış tarzı anlatılıyor hatta yazar kitabın bir bölümünde şöyle söylüyor "İslam türkiye'nin resmi dini degildir ve olmasıda gerekmez; ama İslam halkın dinidir ve bu gerçege herkez saygı göstermek zorundadır. bu müddet zarfında İslam'ın yüzlerce yıllık fasıladan sonra yerden zihni bir cevvaliyete konu teikil etmesi bir açıdan ne kadar memnuniyet verici görünüyorsada bu hareketliligin alt yapısında laik uygulamaların tahrik'ini görmezden gelmek gelmek haksızlık olur" aynı zamanda önemli olanın laik'ligin yanında demokratik bir devlet olabilmek oldugunu söylüyor bu fikrinide şu sözleriyle dile getiriyor "ıssız bir adada yaşamak zorunda olsaydınız yanınıza demokrasiyimi yoksa laikligimi almak isterdiniz, fantazisinin tek cevabı vardır demokrasi yada soruyu şöyle sorabilirdik uzaktan bakınca hiçte laik görünmeyen Danimarka krallıgı ile pekala "laik" Türkiye arasında bir kıyaslama yaparsak, onlarda fazla oldugu halde, bizde kıtlıgı çekilen şey nedir? bu sorunun da tek cevabı var Demokrasi.
  Ara ara ******'ten bahsediliyor Türkiyede yaşanan tatsız olaylardan bahsediliyor. Kimlik tartışmasına deginiyor.
  Sonuç olarak Türkiye'nin geçmişini gelecegini genel olarak degerlendiriyor.

   Forum Saati Cuma Ocak 18, 2019 6:02 pm