Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

Bize Velvele Düştü-Cengiz Aydoğdu

901110040

Bize Velvele Düştü-Cengiz Aydoğdu Empty Bize Velvele Düştü-Cengiz Aydoğdu

Mesaj  901110040 C.tesi Haz. 12, 2010 10:51 am

Kitap adı:Bize velvele düştü
    Yazar adı:Cengiz aydoğdu
    Yayınevi:Ötüken yayıncılık
    Yayın yeri:İstanbul
    Yayın yılı:2006
    kategori:Deneme
    Sayfa sayısı:242

Eser günümüze yakın konuları değerlendiren 15 denemeden oluşmaktadır.Her bölüm yine kendi içinde başlıklara ayrılmaktadır.Yazar küreselleşme adlı denemede küreselleşmenin teknolojinin getirdigi bir zorunluluk olduğundan bahsediyor.Milli şuuru ele aldığı denemede Osmanlı devleti ile Türkiye Cumhuriyetini karşılaştırarak daha somut örnekler vermeye çalışıyor.Siyasetin gösteriye alet edilmesi adlı bölümde doğru şekilde siyaset yapmanın ilk şartının medyaya hakim olmaktan ve medyanın ortaya attığı yalan haberlerle savaşmaktan geçtigini savunuyor.
    Eserde deneme türünün geregi yazarın sürekli kendi düşüncelerini ortaya atması kitabı sıkıcı bir hale getiriyor.Öyle ki ben bu eseri divan edebiyatındaki her okuyanın farklı anlamlar çıkardığı şiirlere benzetiyorum.Ama yazar aralara şahit olduğu olayları öykü tarzında serpse kitap daha ilgi çekici olur bence.Eserin dilinin açık anlaşılır ve sade oldugunu söylemeye benim dilim varmıyor.Esere hakim olabilmek ve eseri anlayarak okuyabilmek için okurun yazarın ele aldığı konularda belirli bir birikime ihtiyacı olacaktır.

Forum Saati C.tesi Mayıs 11, 2024 10:22 am