Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

Ali Çolakla röportaj-Ayşe Yılmaz

ayseunal

Ali Çolakla röportaj-Ayşe Yılmaz Empty Ali Çolakla röportaj-Ayşe Yılmaz

Mesaj  ayseunal C.tesi Haz. 12, 2010 2:49 pm

Kimden: Ali Çolak (A.Colak@zaman.com.tr)

Gönderme tarihi: 24 Mayıs 2010 Pazartesi 16:02:19
    Kime: 'ayşe yılmaz' a)
    İnce sözler hakkında‏
    Ayşe Yılmaz Merhaba,
    Sorularınıza cevap vermekte geciktim.
    Cevaplarım kısaca şöyle:

1. İnce Sözler adlı kitabımı bir çırpıda oturup yazmadım. Bir dönemin yazıları onlar. Sanırım 1996-97 yıllarında yazdığım yazılar. Benzer duyarlıkları, benzer ruh hallerini yansıtırlar. Otuz yaşımın başlarında yazılmıştı o yazılar. Başlangıçta kitabın adını ‘Otuz Yaş Denemeleri’ olarak düşünmüştüm. Hatta Yayınevine öyle veriyordum. Yayınevinde karşılaştığım bir yazar dostum, ağabeyim, beğenmedi kitabın adını. Kitabı karıştırdı, İnce Sözler adlı bir deneme vardı. Bu olsun dedi. Ben de itiraz etmedim. İyi de oldu. İnce Sözler şık ve güzel bir kitap adı… Böylece ikinci sorunuza da cevap vermiş oluyorum sanırım.
    2. Deneme yazmaya nasıl ve ne zaman başladığıma gelince:

Bu soruyu çoğu yerde, ‘Başkasını yazmak elimden gelmiyor, onun için…’ diye cevaplıyorum. Doğrusu ben de şiirle başladım; ama şükür erken fark ettim o yolda nasibimin olmadığını. Denemeye tutuluşum, galiba okumalarla oldu. Üniversitede bir yazma açlığım vardı ve delicesine her türde yazıyordum. Cemil Meriç’in Bu Ülke’sini, Haşim’in Bize Göre’sini, Refik Halid’in düzyazılarını okuduğumda, işte, dedim benim yazmak istediğim bunlar… Okudukça büyülendim, kıskandım onları. Günlerce, aylarca onlar gibi yazmak için uğraşıp durdum. Hatta rüyalarımda yazılar yazdığımı hatırlıyorum. Sonra deneme üzerine düşünmeye başladım. Baktım ki benim içimin sesine uyuyor. Ben, Salah Bey’in dediği gibi durmadan ‘Kendimle diyalog atarım’. Daha doğrusu zamanımın çoğu kendimle konuşarak geçer. Deneme bir anlamda bunun açığa vuruluşu. Mizacıma, kendimi ifade etmeye en uygun türün deneme olduğunu fark ettikçe bu türü icat edenlere, üstat Montaigne’e sonsuz minnet duydum. Kendimi henüz bir ‘denemeci’ olarak gördüğümü söyleyemem. Ama dünyadan biricik muradım, bir gün adımın denemecilerin arasında anılmasıdır.

İyi Çalışmalar dilerim.

Ali Çolak
    Zaman Gazetesi

Kültür Sanat
    Genel Yayın Editörü

Tel (212) 454 85 77
    Faks (212) 454 14 96
    E-posta a.colak@zaman.com.tr

Sent: Thursday, May 20, 2010 2:31 PMFrom: ayşe yılmaz
    Sent: Thursday, May 20, 2010 2:31 PM
    To: Ali Çolak
    Subject: ince sözler kitabınız hakkında

Ben Ayşe YILMAZ Giresun Üniversitesi Rehberlik Bölümü Öğrencisiyim.Edebiyat öğretmenimizin Romanınızla ilgili bana ödev verdiği için affınıza sığınarak bir kaç soru sormak istiyorum..

Sorular
    3- Deneme yazmaya nasıl ve ne zaman başladınız?

ilginize teşekkürler

1-Kitabın adını neden ince sözler olarak verdiniz?

2-Kitaptaki ince sözler adlı denme ile kitap adı ile ileşki nedir?

To: Ali Çolak

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 6:26 am