Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Giresun Üniversitesi Türkçe Topluluğu

Türkiye'den erişim engeli nedeniyle yeni adresimiz: turkcetoplulugu.weebly.com

Nar Ağacı
Nazan Bekiroğlu
(%25 İndirimle)
Beyaz Türkler K.
Alev Alatlı
(%25 İndirimle)
turkcetoplulugu.weebly.com Topluluğumuzun yeni adresi
Kendini Açma
B. Çetinkaya

ESER TANITIMI

0901100005

ESER TANITIMI Empty ESER TANITIMI

Mesaj  0901100005 Paz Haz. 20, 2010 12:01 pm

KİTABIN ADI:SEYRANNAME
    YAZAR ADI:DİLAVER CEBECİ
    EDİTÖR ADI:AYLA CEBECİ
    YAYIN YERİ:BİLGE OĞUZ
    SAYFA SAYISI:243
    FİYATI:10 TL
    ISBN:9786054200214
    YAZARIN HATAYI:Dilaver Cebeci 1943 yılında Gümüşhaneye bağlı Kelkit ilçesini Dayısı köyünde doğdu.Ailesini Kırıkkale'ye göçmesi üzerine ilkokulu orada tamamladı.Ortaokulu Merzifon ve Mersin askeri okullarında Kırıkkale'de başladığı lise öğrenimini Erzincan'da tamamladı.A.Ü İlahiyat Fakültesini bitirdi.(1970).Aydında Öğretmenlik ve hakl eğitim başkanlığı İstanbul Eğitim Enstitüsünde Öğretim görevliliği Diyanet İşleri başkanlığında neşriyat uzmanlığı üsküdar kız lisesinde öğretmenlik yaptı.En son Marmara Üniversitesinde öğretim üyeliği yaptı.Evli ve 2 cocuk babasıdır.2008 yılında vefat etti.
    KİTABIN AMACI:Yazar son 30 yıldan bu yana Türk toplumunda cereyan eden sosyal,siyasal ve kültürel hadiseleri farklı bir Osmanlı bakışıyla yorumlayarak mizah edebiyatımıza yeni bir tarz kazandırmıştır
    İÇERİK:16 yy.da yazar bu hayata Osmanlı vatandaşı gibi bakarak Türk kültürünü lafit bir üslupla anlatmıştır.Yazar eski yıllara göre değerlendirme ve geçmiş zamanla karşılaştırmalar yapıyor.Aradaki fark Osmanlı ve Cumhuriyet farkını anlatıp yazarın dili mantığı ve dünya görüşüyle aynıdır.
    DİL VE ÜSLUP:Kitabın dili ağır ve Osmanlıca betimlemelerle yazılmıştır.Kitabın bir kısma acıklanmış ama çoğu kelimeler esrarlı olur cümleyi bütün olarak hatta bölümün tamamını dikkatlı bir şekilde okunduğunda anlaşılmaktadir.
    DEĞERLENDİRME:Dili ağır olmasından dolayı sıkıcı geldi.Ama bir bütün olarak okunduğnda anlaşılan bir kitaptır.İlk defa deneme okuyan birisi için tavsiye edemiyeceğim.
    NOT: MEHMET AKİF ÇİTE Hocam şifremi unuttuğum için bu sayfadan yazdım....

Forum Saati Cuma Mayıs 17, 2024 11:28 am